Miért érdemes szakértőre bízni a teraszos munkálatokat? Az otthoni barkácsmegoldások buktatói a nyitott terasz téliesítése esetén
Neked is egyre gyakrabban eszedbe jut, hogy akár most, a hűvösebb időben is kiélvezhetnéd a teraszodat? Nos, a nyitott terasz téliesítése remek lehetőség arra, hogy egy egész évben komfortos életteret teremthess, azonban közel sem mindegy a „hogyan”.
Bár elsőre csábítónak tűnhet az ötlet, hogy saját kezűleg valósítsuk meg ezt a projektet, a valóságban ez rengeteg buktatót rejthet magában a gyenge szerkezettől kezdve, egészen a rossz illesztésekig. Egy rosszul kivitelezett szerkezet ráadásul nem csak kényelmetlen és rövid életű lehet, de akár veszélyes is.
A terasz téliesítése ugyanis komoly szakértelmet igénylő feladat – legalábbis, ha szeretnénk valóban maximális komfortban kiélvezni ezt az új, csodás életteret.
Most megosztjuk ezzel kapcsolatban a legtipikusabb DIY buktatókat, és elmondjuk, miért érdemes profikra bíznod a megvalósítást!
Házilag tákolt, gyenge szerkezet
Egy téliesített terasz vagy télikert esetén az egyik legfontosabb szempont a szerkezeti stabilitás. Ki akarná ugyanis, hogy a fejére szakadjon egy nem várt pillanatban a terasza?
Sokan fa vagy egyszerű alumínium szerkezettel próbálkoznak, de ezek a házilag összeállított megoldások gyakran nem elég strapabírók. A szakszerűtlenül rögzített szerkezetek ugyanis nem állnak ellen az erősebb szélnek, hóterhelésnek, vagy éppen az idő múlásával jelentkező szerkezeti elmozdulásoknak.
Ez pedig kiemelten fontos lenne, főleg napjainkban, amikor ilyen gyakoriak a környezeti változások, és az időjárás is egyre kiszámíthatatlanabb.
Nem megfelelően kivitelezett fedés
A terasz megfelelő fedése kritikus szerepet tölt be a nyitott terasz téliesítése során, legyen szó akár az oldalfalakról, akár a tetőfelületről. Ez ugyanis alapjaiban véve határozza majd meg a komfortszintünket, a hőérzetünket és úgy általában a terasz időtállóságát.
Egy nem szakértő által kivitelezett téliesítésnél az üvegfelületek vagy más oldalfalak között hézagok maradhatnak, amin keresztül bejut a hideg levegő, a nedvesség és más nem kívánatos környezeti hatások. Ezek a rések ráadásul nem csak hőveszteséget okoznak, hanem számos további problémát is eredményezhetnek, úgy mint a penész, a rovarok és kártevők megjelenése vagy a „zajszivárgás”.
Ezzel szemben, ha tapasztalt, profi csapatra bízod a terasz téliesítés és a terasz oldalfalak megvalósítását, akkor biztos lehetsz benne, hogy a végeredmény egy jól szigetelt, minőségi terasz (vagyis ez esetben télikert) lesz, amelyet hosszú időn keresztül élvezhetsz.
Rossz anyagok
Bár erre valamivel nagyobb hatásunk lehet, mint a megvalósításra, ahol a tapasztalat és a szaktudás hiányából adódhatnak a kellemetlenségek, itt sem csak úgy hasraütésszerűen (és/vagy ár alapján) szükséges meghatározni a felhasznált anyagokat.
Egy profi kivitelező pontosan tudja, mely anyagok a legkorszerűbbek és legidőtállóbbak, és melyek azok, amelyek néhány szezon után tönkremennek vagy jelentős karbantartást igényelnek.
Terasz ponyva: na ne már!
Bár ez nem egy barkácsmegoldás buktatója, hanem inkább esztétikai kérdés, sokan még mindig a terasz ponyva „felhúzását” tekintik a megfelelő alternatívának a terasz téliesítésére. Azonban biztos, hogy ezt akarjuk látni a kertünkben?
Ha te sem akarod ugyanis, hogy a házadhoz tartozó terasz olyan hatást keltsen, mintha egy fesztivál sörsátra lenne, akkor ez a megoldás biztosan elvetendő. Főleg, ha annak a gondolatáért sem rajongsz, hogy a sötétben gubbassz – ponyvával ugyanis sok természetes fényre ne számíts.
A terasz ponyva ráadásul a víz lecsapódása miatt könnyen penészedhet, kellemetlen szagot áraszthat, és hosszú távon sokkal több bosszúságot okozhat, mint amennyit megspórolsz vele.