A terasz bővítése vagy átalakítása az egyik legjobb módja annak, hogy még élvezetesebbé tedd a teraszon töltött időt! Legyen szó akár egy tágasabb térről, teraszfedésről vagy télikertté alakításról, ezzel a projekttel új távlatokat nyithatsz!
A különböző megoldások, az anyaghasználat és a megvalósítási technológia azonban meghatározó szerepet játszanak abban, hogy milyen lesz a végeredmény, és hogy a terasz maradéktalanul megfelel-e majd az igényeidnek.
Legújabb bejegyzésünkben most ezekkel kapcsolatban osztunk meg pár hasznos tippet!
Milyen céllal bővíthető a terasz?
A terasz típusok között beépített terasz (=télikert), nyitott terasz, fedett terasz és kombinált terasz is megtalálható, sőt, a különálló építményként történő megvalósítás is egyre népszerűbb.
Lehet a terasz egy valódi kerti oázis, egy autentikus minibár & grill placc, a család kedvenc „ebédlője” vagy a tökéletes, minőségi én-idő színtere is.
Csak a képzelet szabhat határt a lehetőségeknek – na meg persze a pénztárcánk. Bármilyen céllal is szeretnénk azonban bővíteni vagy átalakítani a teraszt, fontos, hogy alaposan átgondoljuk a megvalósítást.
Mik a legjobb anyagok és megoldások terasz bővítéshez vagy átalakításhoz?
A terasz építés vagy bővítés során a polikarbonát, az üveg, a műanyag, az alumínium, a beton és a fa a leggyakoribb választás, azonban ha a cél a tartósság és az ellenállóság (és miért ne volna?), akkor érdemes lehet bizonyos anyagokat előnyben részesíteni.
Az alábbiakban bemutatjuk a legnépszerűbb szerkezeti és fedőanyagokat, és azt is, miért a porfestett alumíniumot ajánljuk ezek közül a leginkább.
Szerkezeti anyagok
Faanyag: a fa természetes szépsége és melegsége vonzóvá teszi ezt az anyagot, különösen a rusztikus vagy klasszikus stílusú teraszokhoz. Hátránya viszont, hogy rendszeres karbantartást igényel, és az élettartam terén még így sem feltétlenül jeleskedik.
Beton: a beton jó alapot adhat egy stabil teraszhoz, hátránya azonban, hogy kevésbé esztétikus és hőmérséklet-ingadozás esetén hajlamos a repedésre.
Porfestett alumínium: a porfestett alumínium könnyű, mégis rendkívül erős és tartós, így manapság az egyik legjobb alternatívát kínálja a terasz építés és a terasz bővítés során. A porfestett kivitel extra védelmet nyújt a rozsdásodás, fakulás és karcolások ellen, miközben elegáns, modern megjelenést biztosít. Minimális karbantartást igényel, és ellenáll a szélsőséges időjárási viszonyoknak, így hosszú távon is kiváló megoldás.
Acél: rendkívül erős és tartós, de súlya miatt nehezebb dolgozni vele, ráadásul hajlamosabb a rozsdásodásra, mint az alumínium.
Fedőanyagok: üveg vagy polikarbonát?
Üveg fedés: elegáns és modern megjelenést kölcsönöz a terasznak, miközben rengeteg természetes fényt enged be. A biztonsági üveg kiválóan ellenáll a mechanikai behatásoknak és az időjárási viszontagságoknak.
Polikarbonát fedés: könnyebb és rugalmasabb megoldás, amely kiváló hőszigetelő képességgel rendelkezik. Költséghatékonyabb, mint az üveg, miközben hasonló védelmet és esztétikai élményt nyújt. Kiváló választás lehet télikertek esetén, ha a cél az értékes hő benntartása.
Tetőcserép, zsindely: klasszikus és hagyományos megoldás teraszokhoz, azonban hátránya, hogy nehéz és nem átlátszó, így korlátozza a természetes fény bejutását.
Általánosságban elmondható, hogy a terasz bővítésének tervezésekor érdemes olyan megoldást választani, amely az adott környezethez (ház stílusához, kerthez stb.) és az egyéni preferenciáinkhoz egyaránt illeszkedik.
Kell-e engedély a terasz bővítés megvalósításához?
Magyarországon a terasz bővítéséhez engedélyre lehet szükség, attól függően, hogy a bővítés milyen mértékű és hogyan érinti az épület szerkezetét, valamint az építési szabályokat.
A terasz bővítése általában akkor igényel építési engedélyt, ha az jelentős módosítást, új szerkezetek beépítését (például falakat, tetőt), vagy az épület külső megjelenésének megváltoztatását jelenti.
Az építési engedély nélkül végezhető tevékenységek listáját a 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 1. számú mellékletében található. A pontos engedélyezési eljárásról a helyi önkormányzat építési osztályán tudnak tájékoztatást adni.
Bár nem szorosan az engedéllyel kapcsolatos tanács, de a tervezés során természetesen érdemes figyelembe venni a meglévő épület stílusát és a környezetet is (például a kertünket), hiszen a terasz mind funkcionálisan, mind pedig esztétikailag összhangban kell, hogy legyen otthonunkkal.